Wynagrodzenie
Kwestia wynagrodzenia jest dla większości osób tematem poruszanym na końcu i wielu Klientów nie wie jak rozpocząć rozmowę na ten temat, a przecież to żaden temat tabu
Określenie wysokości wynagrodzenia bez zapoznania się z tematem jest praktycznie niemożliwe, aczkolwiek my wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom naszych klientów i przygotowaliśmy różne modele rozrachunkowe (poniżej znajdą Państwo dokładny opis każdego z modeli). Zawsze jednak określając wysokość wynagrodzenia kierujemy się przepisami Rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 22 października 2015 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych:
Wynagrodzenia ryczałtowe
Ten model wynagrodzenia skierowany jest do klientów korporacyjnych. W ramach miesięcznego wynagrodzenia ryczałtowego nasz Klient otrzymuje stałą kompleksową pomoc prawną w wybranym przez siebie zakresie.
Stawka wynagrodzenia jest ustalana indywidualnie i zależy od zakresu powierzonych nam zadań oraz od przewidywanych ilości spraw zgłaszanych przez Klienta.
Zaletami owego planu rozliczeniowego są: gwarancja stałego dostępu do usług prawnych, szybszy czas reakcji i rozwiązywania problemów, które ograniczają ryzyko związane z działalnością danego podmiotu do minimum. Wynagrodzenie ryczałtowe gwarantuje utrzymanie kosztów obsługi prawnej na stałym poziomie bez względu na liczbę aktualnie prowadzonych spraw.
Koszty, które ewentualnie mogą się pojawić przy takiej formie rozliczenia to dojazd do siedziby sądów i innych organów położonych poza obszarem siedziby Kancelarii tj. miasta Zielonej Góry.
Klienci indywidualni
W sprawach wymagających indywidualnego podejścia na wysokość honorarium mają wpływ trzy podstawowe czynniki: stopień skomplikowania problemu prawnego, wartość przedmiotu sporu oraz szacunkowy nakład pracy.
Cena każdorazowej usługi jest ustalana w umowie zlecenia zawieranej z klientem.
Jednorazowa porada prawna
Cena jednorazowej porady prawnej kształtuje się na poziomie od 100 do 300 zł w zależności od stopnia skomplikowania problemu i nakładu pracy włożonego w rozwiązanie owej kwestii.
W celu umówienia wizyty zapraszamy do skontaktowania się z sekretariatem naszej kancelarii. Wszystkie dane kontaktowe znajdą Państwo w zakładce kontakt.
Wynagrodzenie godzinowe
Forma wynagrodzenia godzinowego skierowana jest zarówno do klientów korporacyjnych jak i do klientów indywidualnych. Wysokość stawki wynagrodzenia jest określana w umowie z klientem i zależy od ilości poświęconego czasu na rozwiązanie problemu. Na wynagrodzenie godzinowe decydują się klienci, którzy potrzebują doraźnej – jednorazowej pomocy prawnej (porady prawnej, uzyskania pisemnej opinii prawnej, weryfikacji umowy, uczestniczenia w negocjacjach czy też prowadzenia pojedynczej sprawy).
Po wykonanym zleceniu, klient otrzymuje od nas szczegółowy opis wykonanych czynności, dzięki czemu może sprawdzić nakład pracy poświęcony na zrealizowanie zadania.
Premia za sukces (Success Fee)
W sprawach związanych z dochodzeniem należności pieniężnych wynagrodzenie, w zależności od uzgodnień z klientem, może składać się z dwóch elementów: wynagrodzenia podstawowego i wynagrodzenia dodatkowego tzw. premii za sukces. Wysokość obu elementów wskazana jest w zawieranej umowie z klientem. Premia za sukces wypłacana jest wyłącznie w przypadku pozytywnego dla klienta rozstrzygnięcia sprawy i wyegzekwowania należnej kwoty od dłużnika.